FENA

narozena 7.9.2003

zbarvení: particolor

 

VÝSTAVNÍ OCENĚNÍ

Výborná 3 (mezinárodní výstava)

   

RODOKMEN

 

  rodiče prarodiče pra/prarodiče

o

t

e

c

Interchampion

Champion CZ/SK/PL

Klubový Champion

Junior Champion CZ/SK

multi BOB/CACIB/CAC…

 

 

RANGPO Modrá písnička

Interchampion

Champion CZ/A/Klub

multi BOB/CACIB/CAC…

Avigdor O´REILLI

(import Irsko)

Champion

Brooklodge Coco´s Clown

Avigdor Heather

Dragonsong WORLDCLASS

(import USA)

Champion

Chumbi Dragonsong Stepin Out

Northwood Dobee Do

m

a

t

k

a

CAC  

 EURYDIKÉ Perla mahagon

Interchampion

Champion CZ/D-VDH/D-KTR/SK/PL/Klub

Junior & Veterán Champion

multi BOB/CACIB/CAC…

ARGOSAN od Cidlinských pramenů

Champion CZ

BOB, CACIB, Národní vítěz…

Dundey Dukki Thimbu

r.CACIB, r.CAC

Ansheila Agami Thimbu

Vítěz třídy

BAUKALÉMA Perla mahagon

Ishurdi Modrá písnička

Junior Champion

Aimee Par Excellence

 

O  NIKINCE

 

Niké se do naší „smečky“ dostala jako poslední a její příchod byl „poněkud komplikovaný“. Poprvé jsem ji viděla 8.12.2003 při mé návštěvě u chovatelky. Z malé hordy štěňátek mě tehdy zaujali dva particoloráčci, ona a její bratříček Neptun, a já tenkrát volila mezi nimi dvěma. Rozhodování bylo těžké, nakonec jsem si však odvezla Neptunka. Malá Niké mi ale stále nešla z hlavy a když jsem viděla na webových stránkách, jak je krásná a stále volná, začala jsem plánovat, že našetřím finance a vezmu si ji také. Navíc na Neptunkovi bylo znát, že by psího kamaráda moc uvítal.  Paní chovatelka mi ale vysvětlovala nevýhody sourozeneckého páru a doporučila pořídit si fenku, kterou by Neptunek mohl krýt. Měla také tip na rodičovský pár, ze kterého by ona vhodná fenka mohla vzejít. Mezitím se objevili i zájemci o Niké.

 

Já jsem zpočátku vůbec neplánovala tibeťáčky chovat. Moje chovatelské ambice „zastaraly“ spolu s chovatelskou stanicí Irmeko v době, kdy se malá kníračka Anuška Stříbrný strom po operaci již nemohla stát matkou, zato já jí byla na plný úvazek. Ovšem zcela samozřejmý přístup paní Hájkové a první Neptunova (alias Džesunkova) výstava ve mně opět probudily zapomenuté chovatelské touhy a já s napětím očekávala narození „nevěsty“. Vyšlo to. Dvě štěňátka – fenky. Stačila jediná fotka psích miminek a Rhea Ilia byla jasně naše. Těšení na ni a potom i její přítomnost postupně vytlačovaly vzpomínky na Niké.

 

…..Najednou tu ale byl telefonát, že Niké chtějí vrátit. Prý je agresivní, nezvladatelná a nečistotná… řešily jsme s paní Hájkovou co s ní. Jenže třetího psa do bytu ve městě, kdy neuděláte bez vodítka ani krok? Neuměla jsem si to představit.

 

Nikinku vraceli 5.9.2004 na výstavě v Mladé Boleslavi a když jsem ji znovu uviděla, zhrozila jsem se. Vyděšená roční fenka zmítající se na vodítku, pajdala na zadní nožku, celá byla jaksi nakřivo, a tak strašlivě se bála, že neustále lehala na záda a počůrávala se. Měla jsem strach – co si počnu se třemi psy, z toho jedno malé štěně a tohle zděšené stvořeníčko??? Naštěstí se můj tehdejší přítel, ačkoli psa nikdy neměl, rozhodl o Niké postarat. Celý zbytek výstavy spolu strávili mimo areál, on na jednom konci dlouhého vodítka, ona na druhém.

 

Druhý den veterinář zjistil úraz na zadní nožce, zánět v očích a „svrab“ v uších. Vytrhl jí mléčný špičák, nafasovali jsme léky a začalo naše soužití. Vůbec nebylo jednoduché. Niké se strašlivě bála, sama od sebe se zpočátku vůbec nemínila přiblížit a když se o to pokusil kdokoli z nás, prchala tak bezhlavě, že se pokoušela například vylézt na zeď. Jenže se muselo venčit a každé připínání na vodítko se rovnalo začůranému bytu. A co teprve aplikace léků! Jen pomaloučku si Nikinka zvykala, že když se k ní přiblíží naše ruka, tak buď pohladí, nebo je v ní dobrůtka. Po čase se začala sama přibližovat, ale jen když jsme leželi. Přítel si ji zpočátku bral k sobě domů, takže se naštěstí „ušním svrabem“ nenakazili ti druzí dva. Přítomnost našich psů ale pomáhala, s nimi byla kamarádka hned od začátku. Na všechny cizí psy venku ale štěkala jak pominutá. Přítelova nezkušenost a závažný Nikinčin stav ale nešly moc dohromady, měl tendence jí vše dovolovat a to jí na jistotě moc nepřidávalo. Nakonec tedy zůstala u mne a láskyplná péče spolu s jasnými pravidly přinesly své ovoce: Jak si tak na nás zvykala, začala se projevovat její radostná šaškovská povaha. Trvalo ale velmi dlouho, než se s Niké dalo normálně fungovat.

 

Dnes je Nikuška nejvymazlenější ze všech. Jakoby se nemohla drbání a hlazení nabažit, válí se nám v klíně se slastným výrazem ve svém nádherném obličeji a hlasitě si u toho pochrochtává. Jak se tak pořád mazlí a stále nás všechny olizuje (i Džesunka a Rheušku), máme sklon na ni šišlat. Umí se dokonale radovat z každé maličkosti a je to šašek každým coulem. Jí ta radost z očiček přímo svítí! Bohužel tento krásný zážitek si moc neužije nikdo jiný, než my nejbližší, protože k jiným lidem je stále velmi nedůvěřivá a na jiné pejsky je (hlavně venku) nepříjemná. Ne že by se rvala, ale dlouho jí trvá, než se s nějakým jiným pejskem skamarádí.

 

Niké je prostě náš milovaný radostníček a za nic na světě bychom ji nedali.